Przyczyny alkoholizmu, czyli dlaczego piję alkohol?

Alkoholizm, jak wiele innych chorób, ma swoje uwarunkowania. Przyczyn alkoholizmu jest wiele. Początki eksperymentowania z alkoholem często są niewinne. Zaczyna się od młodzieńczego imprezowania, picia okazjonalnego, poszukiwania okazji do picia aż w końcu do upijania się nawet i w samotności. Zresztą samotność i niezadowolenie z życia są jednym z powodów uzależnienia.

Po alkoholu człowiek czuje się ośmielony, pewniejszy siebie i tym samym rekompensuje sobie swoje braki. Pije, bo nie ma bliskich, przyjaciół, jest w swojej opinii nieatrakcyjny i miewa skłonności depresyjne. Alkohol pozwala mu tą rzeczywistość chwilowo zmieniać, więc aby utrzymać ten błogi stan musi pić więcej i częściej. Innym powodem jest trauma życiowa, którą alkohol ma złagodzić. Może to być strata bliskiej osoby, zawód miłosny, swoja niepełnosprawność, utrata pracy lub inna trudna sytuacja. Jeszcze innym powodem może być przekaz społeczny, czyli dziedziczenie postaw. To ta sytuacja, w której wszyscy w rodzinie pili, alkohol uświetniał każdą imprezę i bez niego nie można funkcjonować w ważnych momentach życia.

Leczenie z alkoholizmu– alternatywne sposoby radzenia sobie z trudnościami w życiu

Metody leczenia alkoholizmu pozwalają na odwrócenie swojego zaburzonego myślenia o własnej rzeczywistości. Można w inny sposób radzić sobie z własnymi problemami niż sięgać po alkohol. Alkoholik musi zrozumieć, że jest przez alkohol oszukiwany. Początkowe ilości, które wprowadzały w stan ukojenia przestają wystarczać. Organizm domaga się więcej alkoholu. Przez to upada domowy budżet. Alkoholik okrada swoich bliskich i siebie z możliwości realizacji ich potrzeb. Nie ma na to środków materialnych, bo w pierwszej kolejności finansowany jest alkohol. Z czasem fundusze się kończą ale trzeba mieć na alkohol, więc się pożycza. Potem nie ma z czego oddać, więc pętla się zacieśnia. Leczenie odwykowe alkoholika może przerwać tą degenerację, która może zakończyć się tylko w jeden sposób. Śmierć alkoholika nie rozwiązuje problemu zadłużonej rodziny.