Fazy alkoholizmu – choroba alkoholowa

Choroba alkoholowa występuje w poszczególnych fazach. Każda faza powoduje natężenie objawów chorego. Dlatego najlepiej rozpocząć leczenie jak najszybciej. Jednakże terapeuci od uzależnień są zgodni, co do tego, że leczenie można a nawet i należy rozpocząć na każdym etapie. Alkoholik zawsze jeżeli zechce może powrócić do trzeźwości. Pierwsza faza – wstępna jest przedsionkiem alkoholizmu. Osoba rozpoczynająca nałóg zauważa, że ma ochotę sięgać po alkohol, bo przynosi jej on ukojenie a tym samym musi go wypijać coraz więcej, ponieważ tego się domaga organizm.

Druga faza zwana jest fazą ostrzegawczą. W tej fazie alkoholik poszukuje okazji do picia i inicjuje wypijanie alkoholu. Wypija go tyle, że doprowadza się do tak zwanego motywu „urwanego filmu”, czyli nie pamięta określonego fragmentu w czasie. W tej fazie okazuje się także, że nie potrzeba towarzystwa do spożywania alkoholu. Zaczyna się picie w samotności.

Alkoholizm terapia – sposobem na powrót do trzeźwości

Kolejną fazą jest faza krytyczna, która jak sama nazwa wskazuje jest ogromnym zagrożeniem dla życia i zdrowia chorego. Zaczyna on bowiem tracić kontrolę nad sobą i nie panuje nad ilościami wypijanego alkoholu. Upija się do nieprzytomności. Okresy abstynencji są coraz krótsze a alkoholik wypiera swój problem, który jest zauważalny przez całe otoczenie. Dobrowolne leczenie alkoholika jest dla niego szansą powrotu do normalności, jednak on w tej fazie coraz bardziej popada w konflikt z najbliższymi i zdarzają się też zachowania agresywne. Ostatnia faza chroniczna oznacza, że alkoholik z powodu swojego nałogu sięgnął dna. Jest w ciągu i nie trzeźwieje. Alkohol powoduje spustoszenie organizmu i inne choroby. W konsekwencji może doprowadzić do śmierci.