Detoks, czyli odtrucie organizmu alkoholika

Alkoholik czasami jest w takim stanie upojenia, iż konieczne jest zastosowanie zabiegu odtruwającego organizm. Taki proces nazywany jest detoksem i jest przeprowadzany pod okiem lekarzy. Ośrodki zajmujące się leczeniem uzależnień mają w pakiecie swoich zadań detoksykację. Dlatego na pytanie – od czego zacząć leczenie alkoholizmu? – często musi paść odpowiedź – od detoksu.

Odtruwanie organizmu ma na celu usunięcie z jego ustroju alkoholu a wprowadzenie brakujących witamin i substancji odżywczych. W celu przywrócenia zaburzonej równowagi organizmu choremu podaje się kroplówki odżywcze, które pozwolą mu nabrać sił witalnych. Leczenie dla alkoholików często rozpoczyna się tym właśnie etapem. Detoks alkoholowy wspomagany jest także podawaniem leków o działaniu przeciwbólowych i uspokajających. Mają one łagodzić objawy zespołu abstynenckiego.

Na czym polega terapia alkoholowa? Jak przetrwać te trudny czas

Terapia leczenia uzależnień jest skomplikowana. Pacjent musi się poddać wszelkim zaleceniom specjalistów, aby móc mówić o sukcesie. W procesie leczenia nie ma mowy o tym, że alkoholik sam decyduje i uznaje, że ma kontrolę nad swoim życiem. Nie ma tej kontroli, bo inaczej nie znalazłby się na terapii odwykowej. Alkoholik na każdym etapie leczenia potrzebuje wsparcia i motywacji. Musi wiedzieć, że nikt go nie ocenia i nie obwinia. Jedynym celem jest utrzymanie się w trzeźwości i pozwolenie sobie na normalne życie. Tylko wtedy można zachować zdrowie i życie.