Cierpienie rodziny alkoholika

Mówiąc o alkoholizmie należy zaznaczyć, iż nie jest to tylko choroba alkoholika, ale przed wszystkim całej jego najbliższej rodziny. Żona i dzieci z powodu uzależnienie męża i ojca od alkoholu przeżywają osobisty dramat, który najczęściej ukrywają w czterech ścianach swego domu. Cierpienie, które muszą znosić w osamotnieniu rzutuje na ich życiu i staje się traumą. Dlaczego najbliższa osoba wyrządza im taką krzywdę? Czy ukochany mąż i tata przestał ich kochać? To nie tak.

On nadal ich kocha, ale bardziej mu zależy na czynniku, który go do siebie ściśle przywiązał, który go całkowicie zdominował i od siebie uzależnił. Alkohol jest najważniejszym priorytetem. Wygrywa z takimi wartościami jak rodzina, przyjaciele, praca, zdrowie. Alkoholik, gdy jest trzeźwy może być najbardziej czułym tatą czy mężem, lecz w chwili upojenia potrafi zapomnieć swoich najbliższych narażając ich na niebezpieczeństwo. Jak leczyć alkoholizm, aby rodzina alkoholika mogła zwyczajnie żyć? Gdzie leczyć alkoholika, żeby mieć szansę na normalność?

Poczucie winy i bezsilność – rodzina alkoholika w potrzasku

Leczenie alkoholizmu, co wielokrotnie się podkreśla, to leczenie całej rodziny. Najbliżsi potrzebują odpowiedniego wsparcia, by móc zrozumieć dlaczego przyszło im żyć w takiej rzeczywistości i jak sobie z nią poradzić. Muszą zrozumieć, że nie ponoszą winy za uzależnienie najbliższej im osoby. Muszą nauczyć się odbudować swoją wartość i poczucie bezpieczeństwa. Trauma jaką matka – alkoholiczka czy ojciec – alkoholik zgotowali swoim dzieciom może w dramatyczny sposób rzutować na ich dorosłe życie. Dlatego istnieją grupy wsparcia i pomoc psychologiczna skierowana na działanie terapeutyczne dla osób współuzależnionych. Tym zajmuje się leczenie alkoholizmu w Polsce. Alkoholik często traci swoją rodzinę, która nie ma już siły brać na barki jego choroby. Siła nienawiści i żalu za zdezorganizowanie życia rodzinnego może być tak silna, iż już nigdy może się nie doczekać wybaczenia. Jednak warto podejmować próby terapii, bo wiele przykładów pokazuje, że na alkoholika wciąż w jego rodzinie czeka miejsce.